23 Ekim 2016 Pazar
İŞE YENİ BAŞLAYAN ADAY İÇİN, ORYANTASYON SÜRECİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Deneyimi olsun ya da olmasın, her aday için yeni bir işe başlama, yeni bir süreç demektir. Bu anlamda, işe yeni başlayanların etkili verimlilik ve adaptasyon sürecinin sağlıklı yürümesi doğrultusunda, İnsan Kaynakları Profesyonellerine de büyük görevler düşmektedir.Organizasyona dahil olan yeni çalışanın, kurum kültürüyle uyum sağlaması, yetenek, bilgi ve deneyimlerini ortaya çıkarabilmesi ve aidiyet duygusunun gelişebilmesi için öncelikle dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu anlamda;

·         İyi bir oryantasyon planı hazırlanmalı;
İşe uyumu kolaylaştırmak ve hızlandırmak için, şirketi daha yakından tanıması, kurum kültürü, şirket hedefleri ve İK politikaları ile ilgili bilgiler verilmesi, şirket organizasyon yapısı, iç işleyiş, iş yapacağı birim ve görevleri ile ilgili temel ve mesleki olarak eğitim ve tüm süreçleri içine alan planlı bir oryantasyon programı oluşturulmalıdır.

·         Adaptasyon için süre tanınmalı;
Her ne kadar deneyimli de olsa, yeni işe başlayan çalışandan kısa süre içerisinde, etkin performans ve verim göstermesini beklemek haksızlık olur. Bu noktada, gerekli adaptasyon zamanını kendisine tanımak ve gerekli desteği vermek, alışma, uyum ve aidiyet hissini sağlama açısından önemlidir.

·         Süreçle ilgili geribildirim alınmalı;
İşe başlama sürecinden, belirli zaman sonra çalışanlarla bir araya gelmek, görevi ve şirket ile ilgili düşünceleri konusunda geribildirim almak ve yaşanılan bazı problemler varsa çözüm sağlamak, kendisine değer verildiği ve fikirlerinin önemsendiği noktasında ait olma hissi ve çalışan bağlılığını iyi yönde geliştirmesi doğrultusunda önem taşır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder